Kościół parafialny

Witamy w pięknym zabytkowym Kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Pełczycach.

Świątynia w Pełczycach została wzniesiona w końcu XIII wieku  z kostki granitowej i cegły. W  XV wieku została przebudowa w stylu gotyckim. W latach 1290-1537 patronat nad kościołem sprawowały miejscowe cysterki, następnie ród von Waldowów. W 1 ćwierci XVIII wieku, po zniszczeniu przez pożar, budowla została ponownie przebudowana: nadano jej kształt krzyża greckiego  i wzniesiono cztery barokowe szczyty. W 1729 roku została wzniesiona szachulcowa wieża z hełmem nad częścią zachodnią i zostało przebudowane wnętrze. Kościół poświęcony jako rzymskokatolicki  w dniu 8 września 1946 roku przez księdza Franciszka Łojka.

Jest to budowla jednonawowa wzniesiona na planie krzyża greckiego. W świątyni mieści się drewniana  płaskorzeźba  z motywami heraldycznymi i liśćmi akantu z XVIII stulecia oraz dwie inskrypcje: pierwsza informuje o pożarze kościoła, druga o odbudowie budowli przez króla Prus. W latach 60, XX wieku zostały zamontowane nowe witraże w prezbiterium wykonane przez artystę Ostrzołka z  Krakowa.   Chrzcielnica reprezentuje styl neogotycki, żyrandol, wykonany w Berlinie, pochodzi z 1906 roku i ufundowali go mieszkańcy Pełczyc.

Zapraszamy do zwiedzania naszej świątyni i odnajdywania kolejnych kodów aby poznać wnętrze Kościoła. Prosimy aby nie przekraczać czerwonych barierek. Przekroczenie spowoduje włączenie alarmu. Miłych wrażeń i prosimy nie zapomnieć o modlitwie gdyż tu czeka na Ciebie Jezus.